Gider Tıkanıklığı Açma

Evde olsun iş yerinde olsun gider tıkanıklığı çok yaşanılan bir problemdir. Bu problem en kısa zaman içinde çözümlenmez ise daha kötü sonuçlar ile karşılaşılacaktır. Gider tıkanıklığı açma çokta azımsanacak hafife alınacak bir durum değildir.

Gider Tıkanıklığı Nerede Olur?

Gider tıkanıklığı genelde mutfak lavobasında olur. Tuvalette, banyo giderinde ve banyo lavabosunda da yaşandığı görülür. Gider tıkanıklığı tuvalette olduğu zaman acil çözüm gerektirir. Çünkü rahatsız edici kötü koku yaşanabilir. Başlıca gider tıkanıklıkları ve nedenleri üzerinde duralım.

Tuvalette Gider Tıkanıklığı Neden Olur?

Acil çözüme ulaşması gereken bir gider tıkanıklığı olan tuvalet tıkanıklığı bir çok sebepten yaşanabilir. Bunları madde madde açıklamak gerekir.

1. Tuvalete yabancı madde atılması

Tuvalete kadın pedi, suda erime özelliği olmayan tuvalet kağıdı ve sünger gibi maddelerin atılması tıkanıklığa sebep olur.

2. Tuvalet Giderinde Eğim Yoksa

Tuvalet giderinde eğer ki eğim yok ise tuvalet gideri belli bir kullanım sonrası tıkanıklık yapacaktır.

3. İnşaat gideri atılması

Tuvaletin yapım aşamasında veya daha sonra herhangi bir şekilde harç gibi inşaat giderinin tuvalete atılması muhakkak tuvalet giderini tıkayacaktır.

Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı

Tuvalet gideri tıkanıklığının arkasına en çok gider tıkanıklığı yaşanan yer mutfak lavabosunun gider borusunun tıkanmasıdır. Mutfak lavabosunu zamanla kötü ve dikkatsiz kullanım sonucu bir çok şey tıkamaktadır. Bunlara göz atalım.

1. Çay çöpü dökülmesi

Çaydanlığı bir çok kişi lavaboya döker ve gider borusunda zamanla biriken çay çöpleri zamanla gideri tıkar.

2. Sebze ve Meyve Çöpleri

Mutfak lavabosunda sebze ve meyveleri yıkayıp soyma işini çok kişi yapar. işlem sonrası lavabo iyi temizlenmez ise zamanla gider borusunun tıkanması kaçınılmaz olur.

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Birer çay bardağı karbonat, su bardağı ile bir bardak sirke ve bir bardak sıcak su ile hazırlanan karışım tuvalete dökülür. Bir saat süren bekleme sonrası tuvalet açılacaktır.

Mutfak Gider Tıkanıklığı Nasıl Açılır

İki bardak karbonat ve bir bardak iyotlu tuzun lavaboya dökülüp bir saat beklemek gerekir. Bir saatin sonunda lavaboya kaynar su döküldüğü zaman lavabo açılacaktır.
Gider tıkanıklıkları doğal yollarla bu şekilde açılır ama açılmaz ise daha büyük bir sorun var demektir. O zaman bunun için profesyonel bir firmadan yardım almakta fayda vardır.